czwartek, 27 września 2018

miód jaki wybrać?

Jesień już w pełni. Czas przeziębień i grypy uważam za otwarty. Zaczyna się szkoła i przedszkola, a to tez wylęgarnia chorób. Jak zatem w naturalny sposób wzmocnić nasze maluchy i siebie też. Lubi zamiast faszerować się chemia sięgną po to co naturalne. Po to co znane od lat i co daje nam natura.
Ja od lat w tym jesiennym czasie sięgam po miód. Już Kubuś Puchatek wiedział, że to samo dobro. Jednak, by odnieść korzyści z jedzenia miodu warto wiedzieć jaki rodzaj na co jest najlepszy.


Miód lipowy najlepszy na kaszel


Jak go rozpoznać? Po jasnym żółtym kolorze wpadającym nawet w bursztynowy. Swoim zapachem przypomina kwiat lipy. Pszczółki przenoszą najlepsze substancje z lipy i dzięki temu są one w miodzie. To płynne złoto ma właściwości wykrztuśne, czyli pomaga pozbyć się tego co zalega w oskrzelach. Dodatkowo działa antybakteryjnie i przeciwgorączkowo. Po takim miodzie lepiej się śpi, i jest się spokojniejszym. a co najlepsze działa on napotnie. Już nasze babki wiedziały, że dla chorego nie ma nic lepszego niż ciepełko by wypocić chorobę. 

Miód spadziowy naturalny antybiotyk


Jak go poznać? Jest dużo ciemniejszy niż poprzedni  z zielonkawym lub szarym odcieniem. Powstaje z wydzieliny mszyc i czerwców, które żerują na liściach drzew. Pszczoły ją zbierają i dodatkowo zagęszczają. Miód ten często pachnie igłami, a pochodzi z tych najczystrzych lasów. Często nazywany jest królewskim bo zawiera 9 razy więcej biopierwiastków niż miody nektarowe. Ma tak szerokie spektrum działania, że chyba musiałbym napisać o nim osobny post. Najważniejsze to to, że odtruwa organizm i zmniejsza złe działanie tytoniu, kawy czy herbaty. Co ciekawe podawany był górnikom z kopalni uranu, by przeciwdziałać skutkom ich napromieniowania. Dodatkowo miód ten doskonale wzmacnia odporność i przeciwdziała anemii. A gdy już jesteśmy chorzy to pomoże w walce z chorobą i przyczyni się do szybszego gojenia ran. 

Miód rzepakowy dla serduszka


Jak go poznać? W postaci płynnej jest jasnożółty, jednak gdy nam się skrystalizuje od razu robi się o wiele jaśniejszy. Ma on w sobie bardzo dużo glukozy, dlatego zaleca się go osobom osłabionym i narażonym na duży wysiłek. Jednak ilość kalorii jest znacznie niższa niż w cukrze, dlatego warto stosować go zamiast cukru. W swoim składzie zawiera dużo potasu i magnezu, dlatego osoby z chorobami serca powinny stosować właśnie ten miód. Dodatkowo można go nakładać na usta jako naturalna odzywkę. Tu ważna jest systematyczność, po jednym nałożeniu nie zobaczymy żadnych efektów.

Miód lawendowy na przeziębienie


Jak go poznać? Miód ten ma kolor ciemnożółty, aż do bursztynowego. Po otwarciu czuć intensywny zapach kwiatów lawendy i korzenny, nieco gorzki aromat. Miód lawendowy bardzo rzadko produkowany w Polsce. Jednak można dostać go w sklepach. Ja mam miód hiszpański. Zaleca się go w okresie przeziębień, bo ma właściwości antyseptyczne. Aromat lawendy dział często uspokajająco, więc po intensywnym dniu warto zjeść sobie łyżeczkę takiego miodu. 

Miód wrzosowy na układ moczowy


Jak go poznać? Miód wrzosowy ma kolor rubinowy i ma galaretowata postać. 
Działa on moczopędnie, dlatego warto po niego sięgnąć gdy mamy problemy z nerkami. Przez to, że przyspiesza proces wytwarzania się moczu, to nerki w środku szybciej się przepłukują i nie zalegają w nich substancje przemiany materii. Dodatkowo ułatwia on trawienie i jest pomocny przy schorzeniach reumatycznych. Miód jest bardzo esencjonalny i ma zapach wrzosu. Ma dużo witamin, które bardzo fajnie wpływają na cały organizm. 

Mam nadzieję, że ten przegląd miodów w pigułce pomorze wam wybrać coś dla siebie. Jedzmy miód to nasze płynne złoto.  Ja polecam wam właśnie ten Huzar.


18 komentarzy:

  1. Ja uwielbiam gryczany :) Bardzo często sięgam też po miodzik z dodatkiem pokrzywy :) Pychotka :)

    OdpowiedzUsuń
  2. ja miodów raczej nie stosuje, ale może się skuszę w przyszłości by urozmaicić swoją diete

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja już od długiego czasu używam dużo miodów w swojej diecie :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja używałam miodu ale od keidy mam IO musiałam zrezygnować.

    OdpowiedzUsuń
  5. U nas mój dziadek ma woje ule więc nie muszę kupować miodu.

    OdpowiedzUsuń
  6. Powinnam pokupować te zdrowotno przeziębieniowe bo sezon na infekcje otwarty ;-)

    OdpowiedzUsuń
  7. Każdy miód jest dobry na pewno nie szkodzi u Nas przeważnie jest to spadziowy i lipowy.

    OdpowiedzUsuń
  8. Znam miód tej firmy i też używam. Najbardziej lubię spadziowy :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Uwielbiam miod ;) zarownko do herbaty jak i na kamapki

    OdpowiedzUsuń
  10. Aktualnie jestem chora, więc coś dla mnie się tu znajdzie :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Nie wiedziałam, że jest miód wrzosowy :) CHętnie bym go spróbowała. Lawendowy bardzo lubię :)

    OdpowiedzUsuń
  12. miód uwielbiam, jest ważny

    OdpowiedzUsuń
  13. My najbardziej lubimy miód lipowy :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Ja miodu nie lubię. Jak nie muszę to nie jem.

    OdpowiedzUsuń
  15. Moja corka uwielbia miod w kazdej ilości

    OdpowiedzUsuń
  16. Bardzo przydatny wpis. Ja zazwyczaj sięgam po miód wielokwiatowy, taki uniwersalny ;) Zaciekawił mnie miód lawendowy.

    OdpowiedzUsuń
  17. Nie znam się na rodzajach miodu i jego zastosowaniu, więc przydatne są dla mnie te informacje

    OdpowiedzUsuń
  18. Wybór miodu nie jest łatwy, ale jakiego miodu by nie wybrać jest on źródłem wielu witamin i innych wartościowych składników.

    OdpowiedzUsuń